Wiadomosci Kai, biuletyn informacyjny Nr 5 (358) czwartek, 4 lutego 1999, s 21

Całun Turyński będzie wystawiony latem 2000 roku

Całun Turyński - płótno w które, jak głosi tradycja, zawinięto ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża - zostanie wystawiony z okazji Roku Jubileuszowego 2000, od 26 sierpnia do 22 października. Poinformowała o tym oficjalnie w Turynie Komisja ds. Całunu.

Stwierdziła ona również, że oględziny Całunu po jego ostatnim wystawieniu na widok publiczny wiosną 1998 r., nie wykazały żadnych uszkodzeń. Zdaniem ekspertów, przechowywanie Całunu Turyńskiego w nowym szklanym pojemniku wypełnionym gazami inercyjnymi, okazało się korzystne dla płótna i jego konserwacji.

Po raz ostatni Całun Turyński wystawiono w katedrze turyńskiej w dniach od 19 kwietnia do 14 czerwca

1998 r. Nawiedziło go w tym czasie ponad 2,5 mln osób. Jak poinformował prałat Giuseppe Ghiberti, odpowiedzialny za wystawienie Całunu Turyńskiego, w ciągu 56 dni wystawienia Płótna odprawiono w Katedrze prawie 280 Mszy i nabożeństw dla zwiedzających oraz akredytowano ponad półtora tysiąca dziennikarzy z całego świata.

24 maja tę najwspanialszą relikwię chrześcijańską odwiedził Jan Paweł II, a wraz z nim prezydent Włoch Oskar Luigi Scalfaro oraz premier Romano Prodi. W kilkanaście dni później uczynił to prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger.

Płótno o rozmiarach 4,36 x 1,10 m, w które - jak głosi tradycja - miało być zawinięte ciało Chrystusa po

zdjęciu z krzyża, sprowadzone zostało do Europy z Ziemi Świętej ok. 1353 r. Od 400 lat przechowywane jest w katedrze turyńskiej, w specjalnie w tym celu zbudowanej kaplicy Guarinich. Od XV w. Całun był własnością dynastii sabaudzkiej, której potomkowie w 1983 r. przekazali go Papieżowi, a ten kolei polecił płótno opiece metropolitów turyńskich. Obecnie "strażnikiem Całunu" ustanowionym przez Papieża jest arcybiskup Turynu, kard. Giovanni Saldarini. Informacje na temat Całunu Turyńskiego, jego historię, znaczenie religijne i wyniki badań nad nim można znaleźć w Internecie pod adresem: http://www.sindone.torino.chiesacattolica.it. KAIlKNA