Chronologia Calunu

30 po Chrystusie - wieczorem 7 kwietnia cialo Chrystusa zostaje zlozone w grobie "w bialym przescieradle". W wielkanocny poranek znaleziono plótno puste.
II wiek - Do Edessy (dzisiejszej Urfy w Turcji) dociera szczególny portret Jezusa na plótnie.
525 - W czasie odnawiania kosciola Madrosci Bozej w Edessie zostaje ponownie odnaleziony portret Jezusa, nazywany Mandylionem (chusta). Jest nadzwyczajnym portretem, "nie uczynionym rekami ludzkimi" (mozna go zidentyfikowac z Calunem zlozonym w sposób umozliwiajacy ogladanie tylko twarzy).
944 - Wojska bizantyjskie w czasie wyprawy wojennej przeciwko arabskiemu sultanowi Edessy wchodza w posiadanie Mandylionu i 16 sierpnia uroczyscie przywoza go do Konstantynopola. Tutaj ustala sie, ze w rzeczywistosci jest to zlozony Calun.
1147 - Ludwik VII, król Francji, oddaje czesc Calunowi w czasie swojej wizyty w Konstantynopolu.
1171 - Manuel I Komnenon ukazuje Amalrykowi, lacinskiemu królowi Jerozolimy, relikwie Meki, wsród nich Calun.
1204 - Robert de Clary, kronikarz IV krucjaty, pisze, ze Calun zniknal z Konstantynopola. Jest mozliwe, ze obawa przed ekskomunika nalozona na zlodziei spowodowala jego ukrycie.
1314 - Templariusze plona na stosie jako heretycy, oskarzeni równiez o tajemny kult "Oblicza", które - jak sie wydawalo - bylo skopiowane z Calunu. Jeden ze spalonych templariuszy nazywal sie Geoffrey de Charny.
1356 - Krzyzowiec Geoffrey de Charny, imiennik poprzednio wymienionego, przekazuje Calun kanonikom w Lirey, kolo Troyes we Francji. Drogocenne plótno znajdowalo sie w jego posiadaniu przynajmniej od trzech lat.
1389 - Piotr d'Arcis, biskup Troyes, zakazuje wystawiania Calunu na widok publiczny.
1390 - Klemens VII, antypapiez rezydujacy w Awinionie, omawia problem Calunu w dwóch bullach.
1453 - Marguerite de Charny, krewna Geoffreya, przekazuje plótno Annie di Lusignano, malzonce ksiecia Ludwika di Savoia, który przechowuje Calun w Chambéry.
1506 - Papiez Juliusz II zatwierdza formularz Mszy swietej i liturgie godzin o Calunie, pozwalajac jednoczesnie na wystawianie go na widok publiczny.
1532 - Pozar w Chambéry w nocy z 3 na 4 grudnia: srebrny relikwiarz, w którym przechowywany jest Calun, zapala sie z jednej strony, nadpalajac plótno wzdluz zlozen, a krople stopionego metalu przechodza przez kilka warstw. Dwa lata pózniej klaryski obszywaja uszkodzone miejsca widzialnymi do dzis latami.
1535 - Z powodu dzialan wojennych plótno zostaje przeniesione do Turynu, a nastepnie do Mediolanu, Nicei i znowu do Vercelli. Pozostaje tutaj do 1561 roku, w którym jest przetransportowane ponownie do Chambéry.
1578 - Emanuel Filibert przenosi Calun do Turynu celem skrócenia pielgrzymki swietemu Karolowi Boromeuszowi, pragnacemu uczcic Calun, aby spelnic slubowanie. Przy wyjatkowych uroczystosciach domu sabaudzkiego albo z okazji rocznic Calun jest wystawiany na widok publiczny mniej wiecej co trzydziesci lat.
1694 - 1 czerwca Calun zostaje ostatecznie umieszczony w kaplicy zbudowanej przez architekta Guarino Guariniego, przylegajacej do katedry w Turynie. Tego roku blogoslawiony Sebastiano Valfre naprawia laty i wzmocnienia plótna.
1898 - Pierwsze zdjecia Calunu wykonane przez Secondo Pie miedzy 25 a 28 maja. Emocjonujace odkrycie negatywu fotograficznego ujawnia z niewiarogodna dokladnoscia postac Czlowieka z Calunu. Rozpoczynaja sie badania i poszukiwania, przede wszystkim z zakresu medycyny sadowej.
1931 - Z okazji slubu Umberta di Savoia Calun zostaje ponownie sfotografowany przez Giuseppe Enriego, zawodowego fotografa.
1933 - Wystawienie Calunu na widok publiczny dla uczczenia dziewiecsetnego jubileuszu Odkupienia.
1939-1946 - W czasie II wojny swiatowej Calun zostaje ukryty w opactwie Montevergine (Avellino).
1969 - Od 16 do 18 czerwca trwa oficjalne badanie relikwii przez komisje, która powolal kardynal Michele Pellegrino. Pierwsze zdjecia kolorowe, wykonane przez Giovanniego Battiste Judica Cordiglie.
1973 - Pierwsze wystawienie Calunu przed kamerami telewizyjnymi (23 listopada).
1978 - Obchody czterechsetnej rocznicy przeniesienia Calunu z Chambéry do Turynu, przy tej okazji wystawienie Calunu na widok publiczny od 26 sierpnia do 8 pazdziernika. Obrady Miedzynarodowego Kongresu Badawczego. Liczni naukowcy wloscy i zagraniczni, pochodzacy przewaznie ze Stanów Zjednoczonych, przez 120 godzin dokonuja pomiarów i analiz relikwii celem przeprowadzenia badan interdyscyplinarnych.
1980 - 13 kwietnia prywatne wystawienie Calunu dla Ojca Swietego Jana Pawla II.
1983 - 18 marca umiera Umberto II di Savoia. W testamencie ofiarowuje Calun Stolicy Apostolskiej. Na mocy papieskiej decyzji relikwia pozostaje w Turynie, powierzona opiece kardynala arcybiskupa Anastasio Ballestrero.
1988 - Zostaje pobrana próbka z Calunu celem przeprowadzenia badania metoda wegla radioaktywnego. W oparciu o to badanie Calun pochodzilby ze sredniowiecza, z okresu miedzy rokiem 1260 a 1390 po Chrystusie. Sposób przeprowadzenia badania i wiarogodnosc metody zastosowanej do zanieczyszczonych próbek, takich jak próbki Calunu, nie sa uwazane przez licznych naukowców za wiazace. W 1995 roku rosyjski uczony, Dmitrij Kuzniecow, dowodzi naukowo tego, co wczesniej stwierdzil w czasie kongresu w Rzymie w 1993 roku, czyli ze pozar z 1532 roku zmienil ilosc wegla radioaktywnego obecnego w Calunie, dajac zafalszowany wynik, podczas gdy Calun mozna datowac na I wiek po Chrystusie.
1992 - 7 wrzesnia odbywa sie urzedowe rozpoznanie relikwii przez ekspertów, których poproszono o opinie na temat najlepszego sposobu przechowywania i konserwacji Calunu.
1993 - 24 lutego Calun zostaje czasowo przeniesiony za oltarz glówny katedry w Turynie celem umozliwienia prac konserwatorskich w kaplicy Guariniego.
1995 - Kardynal Giovanni Saldarini, arcybiskup Turynu i stróz Calunu, zapowiada dwa nowe wystawienia na widok publiczny, w 1998 roku z okazji stulecia wykonania pierwszych zdjec i w 2000 roku z okazji jubileuszu dwutysiaclecia Odkupienia.
1997 - Szalejacy w nocy z 11 na 12 kwietnia pozar spowodowal powazne uszkodzenia w kaplicy Calunu i rozprzestrzenil sie na katedre. Celem ratowania Calunu strazacy musieli rozbic pancerna szybe. 14 kwietnia komisja bieglych, powolana przez kardynala Giovanniego Saldariniego, zbadala stan Calunu. Stwierdzono, ze Calun nie doznal zadnych uszkodzen, kardynal Saldarini potwierdzil, ze przewidziane wystawienia w roku 1998 i 2000 odbeda sie w Turynie, tak jak to planowano.