Co to jest

Całun to lniane prześcieradło o splocie jodełkowym, mierzące 436 cm długości i 110 cm szerokości wraz z biegnącym wzdłuż paskiem o szerokości 8 cm.

Po jednoj stronie płótna widzimy odbity wizerunek spodni i wierzchni człowieka, zmarłego śmiercią krzyżową. Stara tradycja utożsamia ten Całun - dokument idealnie zgodny z opisem Męki, Ukrzyżowania i Śmierci Jezusa - z płótnem, o którym mówią Ewangelie.

Papież Sylwester I (314 - 335) na soborze Nicejskim (325) postanowił, iż ofiara Mszy św. będzie sprawowana na lnianym obrusie poświęconym przez Biskupa, jak gdyby odbywała się na Całunie uświęconym przez Chrystusa (La Sindon e la Scienza, Ed. Paoline 1978).
        ...zdjął Jezusa z krzyża

Co mówią Ewangelie

Wszystkie cztery Ewangelie (Mk 15, 42 -47; Mt 27, 57 - 61; Łk 23, 50 - 56 i J 19, 38 - 42) opowiadają o złożeniu Jezusa "w grobie, który był wykuty w skale", a trzej pierwsi ewangeliści mówią dalej, że Józef z Armatei...

 

                                                                                                          ...owinął w płótno

 3.jpg (34823 bytes)

Zdięcie typowego grobowca wykutego w skale, pochodzącego sprzed 2000 lat. Takie grobowce można dziś jaszcze zobaczyć w zachodniej części Jerozolimy.

Możemy zobaczyć, w jaki sposób zataczano kamień zamykając wejście do grobu.

Grub Jezusa przypominał prawdopodobnie przedstawiony na zdięciu.

 


                      ...kamień był już odsunięty (Mk 16,4)