1992 - Oględziny Całunu
dla zapewnienia mu odpowiedniej konserwacji

7 września mają miejsce prywatne Wystawienie i oględziny Świętego Płótna przez ekspertów zaproszonych w celu podania sugestii i przeprowadzenia stosownych interwencji w celu zapewnienia najlepszej konserwacji płótna. Nicola PISANO wykonał zdjęcia niektórych detali Prześcieradła, wybranych przez ekspertów do ich badań.

U góry: jak przedstawia się dzisiaj lewy górny róg Całunowego Płótna po pobraniu próbek, które poddano późniejszym badaniom. Łatwo możemy wyróżnić:

  1. holenderskie sukno naszyte w roku 1534 przez Klaryski z Chambery;
  2. zbrązowienie miejsca, z którego pobrano fragment poddany przez profesora Raes w roku 1973 analizie towarowej i strukturalnej;
  3. miejsce, z którego w roku 1988 pobrano próbkę poddaną analizie izotopem węgla 14C;
  4. aktualny szew łączący Prześcieradło i holenderskie sukno:

Po prawej: zdjęcie tego samego miejsca całunowego płótna, wywołane z oryginalnych płytek Enrie (1931). W porównaniu ze zdjęciem powyżej zauważamy różnicę pomiędzy stanem pierwotnym a tym po pobraniu próbek.

 

Po prawej: CZĘŚĆ WIERZCHNIA - górna część łaty, częściowo zakrywająca plamę krwi pochodzącą z rany klatki piersiowej. łata została przyszyta prawdopodobnie przez błogosławionego Valfre w miejscach, gdzie oderwała się od znajdującego się pod spodem holenderskiego sukna.

 

 

 

 

 

Obok: CZĘŚĆ SPODNIA dwie łaty naszyte na wysokości łydek Człowieka z Całunu.